Olanaklar

Gönüllümüz olun

Kafkas Üniversitesi ve Kuzeydoga Derneği projelerinde gönüllülük imkanları sunmaktadır. KuzeyDoğa Derneği’nin iki adet kuş halkama istasyonu mevcut olup bunlardan bir tanesi Iğdır’ın Tuzluca ilçesi Yukarı Çıyrıklı köyünde Aras nehri boyunda ve bir diğeri de Kars ili Arpaçay ilçesi Kuyucuk Gölü’nde bulunmaktadır. Derneğimiz bu istasyonları ilkbahar ve sonbahar aylarında kuş halkalama ve araştırma çalışmaları için kullanmaktadır. Aras istasyonda 15 Mart – 30 Mayıs ve 15 Ağustos – 30 Ekim tarihleri olmak üzere yılda 5 ay kuş halkalama ve kuşgözlem çalışmaları yapılmaktadır. Kuyucuk istasyonda ise genellikle kıyı kuşu halkalama ve su kuşu sayımları15 Nisan – 30 Mayıs ve 1 Eykül – 30 Ekim  tarihleri arasında yapılmaktadır.

Eğer kuş halkalama lisansınız varsa gelip halkalama programımızda gönüllü olarak halkalama yapabilirsiniz. Eğer değilseniz, araştırma istasyonlarımızda yapılacak diğer bir çok iş olup, bu işlere yardımcı olarak katkıda bulunabilir ve kuşlar hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Her istasyon ortalama 4-5 kişi tarafından yürütülmekte olup, ağları kontrol etmek, yakalanan kuşları toplamak, halkası takılan kuşların kayıtlarını yapmak ve veriler deftere yazmak, oryantasyon deneyleri yapmak, kahvaltı ve yemekleri hazırlamak gibi istasyonla ilgili diğer işler gönüllüler tarafından yapılmaktadır. Böylelikle istasyonlarımız kuşgözlem, kuş araştırma tekniklerini öğrenme ve diğer yerli ve yabancı doğa gönüllüsü insanlarla Türkiye’nin doğal yönden en zengin ve güzel alanlarından biri olan bu bölgede zaman geçirme fırsatları yaratır.

Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi

Yeri: Yukarı Çıyrıklı Köyü, Tuzluca ilçesi, Iğdır ili, Türkiye

Koordinatları: 40° 7’9.57″N, 43°34’51.52″E

Blog: http://arasbirdstation.blogspot.com/

İstasyonumuzda halkalama çalışmaları sabah saat 06:00′da başlar, ilkbaharda akşam 19:00′da, sonbaharda ise 20:00′de biter. Ağlar saat başı kontrol edilmektedir. En yoğun saatler sabah erken ve akşam üstü saatleridir. Öğle saatleri uyumak, kitap okumak, Aras nehrinde yüzmek ve balık tutmak, kuşgözleme ve çevrede yürüyüşe çıkmak, diğer gönüllülerle zaman geçirmek için serbest zaman sağlar. Kahvaltı gönüllüler tarafından halkalama karavanında hazırlanırken, öğle ve akşam yemekleri köy evlerinden birinde yenmektedir. Sivrisinekler çok büyük problem olmamakla beraber, yanınızda böcek kovucu spreyler getirmeniz tavsiye edilir. Bunun yanında kendi kafa lambanızı, yağmurluğunuzu, varsa lastik çizmelerinizi getirmeniz iyi olacaktır. Aksi takdirde her numara elimizde olmakla beraber tarafımızdan çizme sağlanmaktadır. İsterseniz kendi kuşgözlem teleskobunuzu ve dürbününüzü getirebilirsiniz. Yaklaşık bir saat araç sürüşü uzaklıkta iki büyük hastane olmakla beraber, kendi sağlık setinizi yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz, örneğin böceklere alerjiniz varsa. Maalesef sağlık sigortası sağlayamıyoruz. Konaklama ve yemek projemiz tarafından karşılanmaktadır. Köy içinde iki yatak odalı en az 5 kişi yatma kapasiteli 24 saat duş imkanı olan küçük bir evimiz mevcuttur. Uyku tulumu, mat getirmenize gerek yoktur. Yatak, yastık, nevresim ve battaniyeler tarafımızdan sağlanmaktadır.

Kuyucuk Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi

Yeri: Kuyucuk köyü, Arpaçay ilçesi, Kars ili, Türkiye

Koordinatları: 40°44’46.35″N, 43°27’12.93″E

Blog: http://kuyucukbirdstation.blogspot.com/

Kuyucuk’ta kıyı kuşları halkalandığı ve kıyı kuşları gün boyunca aktif olduğundan halkalama tüm gün boyunca yapılmaktadır. Genellikle kuşlar gece yakalanmaktadır. Ağlar yaklaşık her 1,5 saatte bir kontrol edilmektedir. Geceleri en az iki gönüllü ışıldakla ağları dolaşıp yakalanan kuşları toplamaktadır. Gündüz vakti ise uyku, kitap okuma, kuşgözlem, göl çevresinde atlı gezi veya yürüyüş için size zaman tanır. Tüm yemekler gönüllüler tarafından göl kenarındaki küçük kulübede pişirilir ve yenir. Konaklama ise göl kenarındaki kulübede ya da Kuyucuk köyünde bulunan konukevinde yapılır. İstenildiği takdirde kulübe etrafında çadır kampı da yapılabilir. Kendi uyku tulumunuzu, kafa lambanızı, yağmurluğunuzu ve varsa boy çizmenizi getirmeniz tavsiye olunur. Göl kenarında kullanma suyu tankerle sağlanmakta ve güneş duşlarıyla duş almak mümkün olmaktadır İstasyon en az 5 kişiyle yürütülmektedir. Konaklama ve yemek projemiz tarafından sağlanmaktadır.

Projemiz maalesef Kars ve Iğdır’a ulaşım masraflarını karşılamamaktadır. Fakat Kars ve Iğdır içi istasyonlara ulaşım tarafımızdan sağlanmaktadır. Projemiz herhangi bir ücret de ödememektedir.

2007 senesinden beri 20 farklı ülkeden 198 gönüllüyü kabul etti. Gönüllülerimizin listesini görmek için gönüllülerimiz  bölümünü ziyaret ediniz.

 

Cincopa WordPress plugin
Gönüllülerimiz